Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2011

Διομήδης Άργους - Απόλλων Τυρού 66-53

Την τέταρτη συνεχόμενη ήττα του γνώρισε ο Απόλλων Τυρού, αυτή τη φορά από το Διομήδη Άργους, σε αγώνα που έγινε το Σάββατο 12/11 στο κλειστό του Άργους. Ο Απόλλωνας κατέβηκε στο παιχνίδι με οχτώ παίχτες λόγω απουσιών, τρεις εκ των οποίων 15 χρονών. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 17-14 υπέρ του Διομήδη ενώ το ημίχρονο με 32-24. Ο Διομήδης που είχε περισσότερες λύσεις από τον πάγκο αλλά και εξαιρετική ευστοχία στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να δημιουργήσει μία διαφορά 22 πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με το επιμέρους σκορ να είναι 24-10. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ύστερα από σύγκρουση με αντίπαλο ο Παρασκευάς αποχώρησε τραυματίας. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας επιχείρησε μία τελική αντεπίθεση πετυχαίνοντας επιμέρους σκορ 10-19 υπέρ του, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά για να έρθει το τελικό 66-53. Η κούραση των παιχτών του Απόλλωνα (με τους Τσουκάτο , Κριμήτσο, Μένη, Λυσίκατο να αγωνίζονται πάνω από 35 λεπτά και τους Μένη Χ και Κρητικό Ν. πάνω από 25') και η ευστοχία των παιχτών του Διομήδη από τα 6,75 ήταν οι λόγοι που οδήγησαν τον Απόλλωνα στην ήττα.

Για τον Απόλλωνα : Κριμήτσος 8π. (1τρ.), Μένης Π. 7π.(1τρ), Τσουκάτος Δ. 13π.(2τρ), Μένης Χ. 7 (1τρ), Κρητικός Ν 4π, Ευσταθίοθ Ι. 2π., Λυσίκατος Μ. 12π.